Publikacje

Jak złożyć pozew o rozwód

2024-08-13 13:45:52

Pierwszym krokiem jest ustalenie czy małżeństwo uległo całkowitemu i trwałemu rozkładowi, co jest głównym warunkiem do orzeczenia rozwodu przez sąd. Niezbędne jest również zdecydowanie, czy rozwód będzie z orzekaniem, czy bez orzekania o winie. W przypadku rozwodu z orzekaniem o winie, proces może być bardziej skomplikowany i wymagać dodatkowych dowodów.

W osobnym artykule przestawiłem procedurę rozwodu krok po kroku oraz omówiłem wady i zalety rozwodu z orzekaniem o winie oraz bez winy.

Poniżej chciałem się skupić na kwestiach praktycznych i określeniu właściwego sądu do złożenia pozwu.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

gdzie złozyć pozew o rozwód

Pozew rozwodowy należy złożyć do sądu okręgowego w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania - jeżeli choć jedno z nich w okręgu tym jeszcze zamieszkuje.

W przypadku gdy żaden z małżonków nie mieszka już pod ostatnim wspólnym adresem - sądem właściwym jest sąd miejsca zamieszkania strony pozwanej, a jeżeli i ta podstawa nie zachodzi – wówczas będzie to sąd miejsca zamieszkania powoda.

Posiłkowo możemy kierować się poniższym wykazem, który określa jakie sądy rejonowe obejmuje obszar właściwości sądu okręgowego. 

Na Śląsku sprawy rozwodowe rozstrzygają następujące sądy okręgowe:

  • Katowice

Rozpoznaje sprawy z obszaru właściwości Sądu Rejonowego Katowice-Wschód w Katowicach, Sądu Rejonowego Katowice-Zachód w Katowicach, Sądu Rejonowego w Bytomiu, Sądu Rejonowego w Chorzowie, Sądu Rejonowego w Mikołowie, Sądu Rejonowego w Mysłowicach, Sądu Rejonowego w Pszczynie, Sądu Rejonowego w Siemianowicach Śląskich, Sądu Rejonowego w Tychach.

  • Gliwice

Rozpoznaje sprawy z obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Gliwicach, Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej, Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach, Sądu Rejonowego w Zabrzu

  • Częstochowa

Rozpoznaje sprawy z obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Częstochowie, Sądu Rejonowego w Lublińcu, Sądu Rejonowego w Myszkowie.

  • Rybnik 

Rozpoznaje sprawy z obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Jastrzębiu-Zdroju, Sądu Rejonowego w Raciborzu, Sądu Rejonowego w Rybniku, Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim, Sądu Rejonowego w Żorach.

  • Sosnowiec 

Rozpoznaje sprawy z obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Sosnowcu, Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, Sądu Rejonowego w Będzinie, Sądu Rejonowego w Czeladzi, Sądu Rejonowego w Jaworznie, Sądu Rejonowego w Zawierciu

  • Bielsko Biała,

Rozpoznaje sprawy z obszaru właściwości Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej, Sądu Rejonowego w Cieszynie, Sądu Rejonowego w Żywcu.

Przykład „Ostatnim miejscem zamieszkania małżonków, była Ruda Śląska, gdzie nadal mieszka pozwana. Ponieważ obszar Rudy Śląskiej znajduje się we właściwości Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskie, właściwym sądem okręgowym, jest ten w Gliwicach”

Czy można złożyć pozew rozwodowy przez Internet?

Pozew rozwodowy można złożyć w biurze podawczym właściwego sądu lub za pośrednictwem poczty.

Na tą chwilę prawo nie przewiduje możliwości złożenia wniosku rozwodowego on-line, przez Internet. 

Czy osoby mieszkające za granicą mogą wziąć rozwód w Polsce? 

rozwód w polsce

Obywatele polscy mieszkający poza krajem mogą złożyć pozew o rozwód do sądu w Polsce.
Jest to możliwe w następujących sytuacjach (są to przesłanki odrębne, wystarczy zaistnienie jednej nich):

  • oboje małżonkowie ostatnio mieszkali w Polsce i jedno z nich dalej mieszka w Polsce 
  • małżonek będący powodem co najmniej od roku bezpośrednio przed skierowaniem sprawy do sądu mieszka w Polsce
  • małżonek występujący o rozwód jest obywatelem polskim i co najmniej od sześciu miesięcy bezpośrednio przed skierowaniem sprawy do sądu mieszka w Polsce lub
  • oboje małżonkowie są obywatelami polskimi.

Rozwód – jaki wydział sądu

Nie ma konieczności wskazywania dokładnego wydziału, który ma rozstrzygnąć sprawę rozwodową, choć po ustaleniu właściwego sądu, można na stronie danego sądu sprawdzić, który wydział jest właściwy do prowadzenia sprawy o rozwód. 

W przypadku niewskazania danego wydziału – po wpływie sprawy do sądu zostanie ona przyporządkowana do właściwego wydziału cywilnego.

Ile wynosi opłata sądowa za pozew rozwodowy?

Opłata sądowa którą musimy uiścić przy składaniu pozwu o rozwód wynosi 600 zł. Możemy uczynić to dołączając potwierdzenie uiszczenia przelewu wskazanej kwoty na podany nr konta na stronie danego sądu okręgowego bądź też uiścić opłatę w elektronicznych znaczkach sądowych korzystając ze strony Sądowe ePłatności - Zakup znaków opłaty sądowej (ms.gov.pl)

Podsumowując, składanie pozwu o rozwód jest procesem, który wymaga czasu i uwagi, ale z właściwym przygotowaniem, wsparciem i pomocą adwokata można go przejść z większą pewnością i spokojem.